Rękawice robocze
Komentarze: 0
Prowadzenie niektórych rodzajów działalności gospodarczej wymaga uzyskania koncesji lub zezwolenia. Przyszły przedsiębiorca musi również określić, w jakiej formie zamierza prowadzić działalność.
Obowiązek uzyskiwania koncesji albo zezwoleń na niektóre rodzaje działalności wynika z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej Ta ustawa zawiera ważne dla przedsiębiorców zasady. Tę na przykład, że podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa. I tę, że organ administracji publicznej nie może żądać ani uzależnić swojej decyzji w sprawie podjęcia, wykonywania lub zakończenia działalności przez zainteresowaną osobę od spełnienia przez nią dodatkowych warunków, w szczególności przedłożenia dokumentów lub ujawnienia danych, nieprzewidzianych przez przepisy powszechnie obowiązujące. W przypadku działalności czy produkcji art. Spożywczych dotyczy to również ochrony rąk – rękawice ochronne.
Podejmowanie działalności
Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo do Ewidencji Działalności Gospodarczej. Wpisowi do ewidencji podlegają przedsiębiorę)' będąc)' osobami fizycznymi. Na zasadach określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej może wiązać się dodatkowo z obowiązkiem uzyskania przez przedsiębiorcę koncesji albo wpisu do rejestru działalności regulowanej.
Koncesje
W Polsce obowiązuje zasada swobody rodzajów prowadzenia działalności, jednak niektóre jej rodzaje podlegają ostrzejszym wymogom. Są to te rodzaje działalności, na których prowadzenie należy uzyskać koncesję lub zezwolenie. Reguły uzyskiwania koncesji określone są w różnych aktach prawnych. Zasadą jest, że koncesje są wydawane na podstawie wniosku, który powinien zawierać oznaczenie przedsiębiorcy, jego siedzibę i adres, numer w rejestrze przedsiębiorców, a także określenie rodzaju i zakresu wykonywania działalności gospodarczej, na którą ma być udzielona koncesja i inne informacje wymagane odrębnymi przepisami, regulującymi daną działalność. Czasami jest wymagane zachowanie higieny pracy np. rękawice robocze. Koncesji udziela minister właściwy ze względu na przedmiot działalności podlegającej koncesjonowaniu. Przyznawana jest na czas oznaczony (S- 50 lat).
Obowiązek uzyskania zezwoleń odnosi się do bardzo wielu dziedzin działalności gospodarczej. Wynika on z wielu przepisów szczegół owych zawartych w odrębnych ustawach.
wykonywania działalności objętej zezwoleniami, a także tryb wydawania, odmowy wydania i cofania zezwoleń.
Zwykle decyzja organu zezwalającego na prowadzenie określonych form działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością spełniania przez przedsiębiorcę dodatkowych wymogów. Zezwolenie wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej. Jeśli przedsiębiorca (osoba) spełni wszystkie warunki, musi otrzymać zezwolenie na prowadzenie działalności w danym zakresie, np. prowadzenie biura rachunkowego, sprzedaży alkoholu czy uzyskania licencji w zakresie prowadzenie usług przewozu osób samochodem osobowym.
Rejestracja firmy
W zależności od formy, w jakiej będzie prowadzona działalność gospodarcza, przedsiębiorca musi zarejestrować się w odpowiednim urzędzie lub sądzie. Jeśli działalność prowadzona będzie indywidualnie bądź w formie spółki cywilnej, wystarczy rejestracja w urzędzie gminy lub miasta. Jeśli natomiast zakładamy spółkę prawa handlowego, konieczne jest zarejestrowanie jej w Krajowym Rejestrze Sądowym, w odpowiednim wydziale sądu gospodarczego.
Pierwszym urzędem, do którego trafia przyszły przedsiębiorca, jest urząd gminy (miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. To tam osoby rozpoczynające prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej, a także wspólnie)' spółek cywilnych, rejestrują firmę. Do urzędu zabrać należ)' dowód osobisty i gotówkę na opłacenie zgłoszenia lub dowód opłaty. Na miejscu wypełnić trzeba urzędowy formularz (zgłoszenie).
Dodaj komentarz